FORMY, JÁDRA, VÝROBA FOREM A JADER

ZÁKLADNÍ DĚLENÍ FOREM

Formy se dělí na pískové (forma se vyrobí, jednou se odlije a při vyjímání odlitku je porušena - je na jedno použití) a kokily (většinou ocelové - na více použití = trvalé formy).

PÍSKOVÉ FORMY

Pískové formy se používají k gravitačnímu lití. Můžou být z cementového písku a FC písku. Cementový písek se skládá z křemenového písku, cementu a vody, CF písky se skládají z křemičitého písku, žáruvzdorného klihu a vodního skla. Díky svému složení se CF písky dají vtvrdit oxidem uhličitým, což se používá při výrobě formy.

VÝROBA PÍSKOVÝCH FOREM

Pískové formy se vyrábí zaformováním modelu (je o míru smrštění materiálu větší než požadovaný odlitek) a následným vyjmutím modelu. Model má navíc (oproti požadovaného tvaru) také známky k vytvoření otvorů, které se při skládání formy před odléváním použijí k upevnění jader. Pokud jde o složitý tvar může být model rozdělen na více částí. Pokud jde o formu odliteku, jehož tvar vznikne tažením nebo rotací plochy, používá se (především pro malosériovou výrobu) rovinných šablon (kročků) a rotačních šablon.

ROTAČNÍ ŠABLONA

PÍSKOVÉ FORMY ZÍSKANÉ VYTAVENÍM JÁDRA

Jde o specielní pískové formy, které se používají k odlévání složitých tvarů, nebo několika strovečkovitě sestavených menších odlitků najednou. Jako materiál vytavitelného modelu se požívá nejčastěji vosk.

SKOŘEPINOVÉ FORMY

Na modelovou desku (což je vlastně polovina modelu upevněná na rovině) se po ohřátí na 150 - 290°C nanese emulze, pryskyřice a písek. Nanášenípísku a pryskyřice apísku se provádí pomocí sklopného zásobníku. Souběžně se vyrábějí dvě zrcadlené skořepiny, které se po sejmutí z modelové desky spojí, čímž vznikne dutina formy. Složené skořepiny se vsadí do rámu formy a zasypou méně kvalitním (vratným) pískem.

KOKILY

Kokily (trvalé formy většinou ocelové) se používají spíše pro lití neželezných kovů například technologiemi lití pod tlakem a rotačním litím, nebo k odlévání ocelových ingotů.

JÁDRA

Jádra se dělí na pravá a nepravá. Pravá jádra se používají k předlití otvorů, nepravá k vytvoření prohlubní v rovinách XZ a YZ. Vyrábí se většinou z písku (i při použití kokil). Pravá jádra mají tzv. známky, kterýmy se upevňují ve formě.

PRAVÉ JÁDRO

NEPRAVÉ JÁDRO

ODSAZENÍ KTERÉ VZNIKNE POUŽITÍM NEPRAVÉHO JÁDRA NA PŘEDCHOZIM OBRÁZKU

VÝROBA JADER

Jádra se vyrábí napěchováním písku do tzv. jaderníku, nebo pomocí kročku (u jader vznikajících tažením konstantní roviny).